"Cud w Sokółce" w Telewizji Polsat

MN 04/02/2010
Polsat
 W najbliższą sobotę, 6 lutego, o godz. 19:30 wyemitowany zostanie film dokumentalny rCud w Sokółcer1;, zrealizowany przez rFaktr1; dla Telewizji Polsat. To opowieść o przemianie hostii, do której doszło w kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce na Podlasiu, a także historia ludzi, których życie zmieniło się dzięki temu wydarzeniu.

Ten 22-minutowy obraz jest już drugim r11; po rAnatomii przemocyr1; r11; dokumentem rFaktur1; dla Telewizji Polsat.

Bohaterowie filmu szczegółowo relacjonują, jak na hostii pojawiły się krwawe plamy, które naukowcy z Białegostoku po szczegółowych badaniach określili jako tkankę mięśnia sercowego. O swoich przeżyciach opowiada przed kamerą ksiądz Jacek, który znalazł komunikant. Autorzy filmu rozmawiają też z księdzem Filipem, strażnikiem kaplicy, w której przechowywana jest hostia. Na podstawie ich opowieści powstały inscenizacje, z pomocą których w filmie przedstawione zostały niektóre z kluczowych dla sprawy wydarzeń.

Kościół w Sokółce już teraz stał się miejscem kultu. Przed kamerą rFaktur1; wypowiadają się wierni, którzy widzieli przemienioną hostię i pielgrzymi, którzy przyjeżdżają się tutaj pomodlić. O wielokulturowości i współistnieniu największych religii świata na ziemi sokólskiej mówi z kolei metropolita gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek GłódĹş, który tutaj się urodził i wychował. Opowiada też o reakcji biskupów zebranych na Konferencji Episkopatu Polski na historię przemiany sokólskiej hostii.

Nad tym, czy Watykan uzna sokólską przemianę za cud, zastanawia się m.in. dyrektor Watykańskiego Serwisu Informacyjnego ks. Jarosław Cielecki, który miał okazję badać wydarzenia związane z najsłynniejszym i uznanym już przez Kościół cudem eucharystycznym r11; we włoskim Lanciano. W filmie można zobaczyć przechowywane w tamtejszym sanktuarium relikwie.

Autorzy filmu dotarli również do materiału wideo z innego niezwykłego wydarzenia. Jak twierdzą świadkowie, podczas mszy celebrowanej przez Jana Pawła II hostia, podana nawróconej na katolicyzm Koreance, zmieniła się w jej ustach w krwawiące ciało.

r11; Nasz film to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czym jest cud i dlaczego każdy z nas go potrzebuje w życiu. My tę odpowiedĹş poznaliśmy, każdy z osobna, gdzieś podczas licznych nagrań i rozmów z bohaterami wydarzeń w Sokółce. Mamy nadzieję, że widzowie po obejrzeniu filmu też będą potrafili odpowiedzieć sobie na to pytanie r11; mówi Łukasz Klekowski, producent filmu i sekretarz redakcji rFaktur1;.

Wydarzeniami cudu w Sokółce zajmowali się też reporterzy Telewizji Polsat r11; rInterwencjir1; i rWydarzeńr1;. Efekt tych prac pojawi się w programach: rInterwencjar1; (5 lutego, godz. 16:15, Telewizja Polsat) oraz rInterwencja Extrar1; (5 lutego, godz. 19:30, Polsat News). W dniu emisji dokumentu "Cud w Sokółce", tj. 6 lutego, na antenie głównej Polsatu materiał o cudzie eucharystycznym w Sokółce wyemitują również rWydarzeniar1;. Z kolei Polsat News powtórzy film w niedzielę, 7 lutego o godzinie 19:30. Emisji filmu towarzyszy kampania promocyjna w wybranych tytułach Axel Springer Polska i kampania spotowa na antenach Polsatu.

Producentem wykonawczym filmu jest firma Akcja.tv. Reżyserka obrazu Magdalena Wieczorkowska-Klecel oraz jej mąż i autor zdjęć Jan Klecel to twórcy wielu reportaży i filmów dokumentalnych, m.in. pierwszego filmu rFaktur1; dla Polsatu rAnatomia Przemocyr1; (nominacja do Grand Press 2009), rNa odsiecz dziewczynkomr1; (nagroda Oczy Otwarte 2006) i rDziewczynki Sue Ryderr1; (nominacja do Grand Press 2006).

Równolegle z pracami ekipy filmowej, dziennikarka Faktur1; Agnieszka Kaszuba pracowała nad książką o przemianie hostii w Sokółce. Książka o tym samym tytule r11; rCud w Sokółcer1; r11; dostępna jest już w kioskach w cenie 7,50 zł.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się na stronie, po sprawdzeniu go przez moderatorów.