"John Doe" od dzisiaj w Polsacie

MN 02/07/2011
Polsat
 Dzisiaj o 23:55 na antenie Polsatu zadebiutuje amerykański serial sensacyjny pt. rJohn Doer1;. Kim jest tytułowy bohater? Uciekinierem ze szpitala psychiatrycznego? Obcym czy jasnowidzem? A może raczej agentem rządowym, pozbawionym pamięci w wyniku eksperymentu? W głównej roli zobaczymy Dominica Purcella (znanego obecnie m.in. z serialu rSkazany na śmierćr1;).

Pewne jest to, że John Doe jest geniuszem. Wie dosłownie wszystko o świecie. Potrafi mnożyć w pamięci skomplikowane liczby, swobodnie porozumiewa się w dowolnym języku i zna odpowiedĹş na każde pytanie. Ale poza tym najważniejszym dla niego. John Doe nie wie, kim jest. Jasnowidzem, wariatem czy kosmitą? Rozpoczyna swoistą podróż, by odkryć swoją tożsamość. A jednocześnie pomaga policji w Seattle rozwiązywać rnieprawdopodobner1; zagadki kryminalne.

John Doe (w którego wciela się Dominic Purcell, czyli Lincoln Burrows ze rSkazanego na śmierćr1;) r11; w scenie otwierającej ten serial r11; budzi się nagi w dzikim lesie na bezludnej wyspie. Wpada do oceanu i unosi się na wodzie, skąd wyławiają go rybacy z przepływającego w pobliżu, rybackiego kutra. Nieznajomy nie pamięta, skąd pochodzi, ani też nie wie, dokąd zmierzał, więc zostaje uznany za rozbitka z jachtu, który zatonął u wybrzeży Seattle. Szybko dociera do tego miasta, gdzie jeszcze bardziej zadziwia każdego, kogo spotyka na swojej drodze. Wie wszystko r11; bezbłędnie zgaduje i podaje właściwe odpowiedzi na najbardziej nawet wyszukane pytania. Ilu ludzi liczyła populacja Peru w 1853 roku? Ile niebieskich samochodów jeĹşdzi obecnie w stanie Waszyngton? Czy można przewidzieć, który konkretnie koń wygra na torze wyścigowym? I które inwestycje giełdowe przyniosą największy zysk w ciągu najbliższego kwadransa?

John Doe, dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, pierwotnym instynktom i wiedzy praktycznej, przydatnej w naszej cywilizacji, wygrywa fortunę na wyścigach, a potem z powodzeniem inwestuje na giełdzie i tak zdobywa środki, by móc bez przeszkód zacząć swoją misję. Rozpoczyna rnower1; życie w Seattle jako... muzyk jazzowy. Przede wszystkim jednak zamierza kontynuować swoje niekończące się poszukiwania, by odkryć, kim jest i skąd pochodzi. Jest przystojny i posiada przy tym niezaprzeczalny urok osobisty, co zjednuje mu sympatię innych ludzi, chociaż on woli zachowywać dystans r11; jest typem samotnika. W jego prywatnym śledztwie w charakterze asystentki wspiera go Karen Kowalski (grana przez Sprague Grayden bohaterka następnie w rSkazanym na śmierćr1; z narażeniem życia będzie walczyła o ocalenie... Dominica Purcella). John i Karen zaczynają swoją współpracę od poszukiwania zaginionej dziewczynki, bo on z niewiadomych powodów przypuszcza, że to dziecko ma związek z jego poprzednim życiem i stanowi klucz do odkrycia prawdy o jego tożsamości. Do małego kręgu jego przyjaciół dołącza również Digger (William Forsythe r11; aktor specjalizujący się w rolach rczarnych charakterówr1;: rDick Tracyr1;, rNietykalnir1;). Ten właściciel baru w Seattle staje się powiernikiem głównego bohatera.


John Doe, czyli Dominic Purcell
foto: Polsat


John Doe postrzega otoczenie wyłącznie w czarno-białych barwach. Gdy więc nagle pojawiają się kolory, to dla niego sygnał, że powinien koniecznie zainteresować się tą sprawą. Policja początkowo traktuje go nieufnie, ale jego wskazówki okazują się bezcenne i zaskakująco trafne w przypadkach, gdy wydaje się, że nie ma już nadziei. Z czasem Doe zaprzyjaĹşnia się z miejscową policją r11; wykorzystuje swój nadzwyczajny dar, by pomagać stróżom prawa w śledztwach, które dotyczą zbrodni niewytłumaczalnych, mrocznych, szokujących. Im bardziej zagmatwana sytuacja, tym prostsze okazuje się jej wyjaśnienie. Nadzwyczajne talenty śledcze Johna zauważa detektyw Frank Hayes (John Marshall Jones) r11; połączył ich przypadek porwanego dziecka i policjant ma świadomość, że dochodzenie mogło się skończyć tragicznie, gdyby nie ten wścibski osobnik, który niespodziewanie zaoferował swoją pomoc. Szefowa Hayes'a, porucznik Jamie Avery (Jayne Brook, znana z seriali: rSzpital Dobrej Nadzieir1;, rOrły z Bostonur1;) jest innego zdania. Ta kobieta nie spocznie, dopóki nie odkryje prawdy o dziwnym nieznajomym.

Warto dodać, że w USA nazwiskiem John Doe określa się mężczyznę o niezidentyfikowanej lub ukrytej tożsamości, martwego lub zaginionego.

Historię tajemniczego mężczyzny Johna Doe wymyślili wspólnie Brandon Camp i Mike Thompson, którzy wcześniej napisali scenariusz do przeboju kinowego rZnamięr1; (2002) i reżyserka filmowa Mimi Leder (rThe Peacemakerr1;, rDzień zagładyr1;). Serial rJohn Doer1; został wyprodukowany przez Regency Television, Fox Television Studios i New Regency Enterprises Company, studia telewizyjne, które współpracowały przy produkcji takich telewizyjnych hitów, jak: rRoswellr1; czy rZwariowany świat Malcolmar1;, znanych m.in. z anteny Polsatu.

rJohn Doer1;: w soboty około północy (np. dzisiaj o 23:55, za tydzień o 00:50, a za dwa tygodnie o 00:25), po dwa odcinki.


Komentarze

  • 1222
    #1 Marcin81127 dnia 02-07-2011 17:56
    Co tak póĹşno!icon_surprised

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się na stronie, po sprawdzeniu go przez moderatorów.